Buty skórzane – pielęgnacja

buty15
Skóra z której zrobione są nasze buty jest naturalnym produktem pochodzenia zwierzęcego i tak jak skóra ludzka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli całkowicie zignorujecie konieczność dbania o buty, zniszczą się one w przeciągu kilku miesięcy i okażą się być obuwiem na jeden sezon. Tym większy będzie Wasz zawód, jeśli będą to buty skórzane, za które zapłaciliście niemałe pieniądze. Dlatego najlepiej zacząć systematyczną pielęgnację już od dnia zakupu.

Dla leniwych

Jeśli jesteście wyjątkowymi leniuchami w dziedzinie dbania o buty skórzane to musicie się jednak przełamać i zmotywować to tego absolutnego minimum pielęgnacji. Powinniście po każdym użyciu butów umyć je lekko namoczoną gąbką z mydłem, albo innym delikatnym środkiem czyszczącym. Potem trzeba dać obuwiu schnąć przez kilkanaście minut, ponieważ kolejnym krokiem jest pastowanie, które wykonuje się tylko na suchych butach. Pastujemy za pomocą dobrej jakościowo pasty na bazie porządnych wosków, a potem polerujemy odpowiednią ściereczką. Tak wypielęgnowane buty skórzane gotowe są do kolejnego użytku. Trzeba jeszcze pamiętać, by używać łyżki do butów, która zapobiega zniszczeniu cholewy i napiętka. Świetnym gadżetem są też prawidła cedrowe, czyli narzędzie które wypełnia but, gdy ten jest nieużywany, pozbywając się wszystkich odkształceń wynikających z noszenia obuwia.

Dla średniozaawansowanych

Bardziej chętni do dbania o swoje buty mężczyźni powinni zaopatrzyć się dodatkowo w specjalny zmywacz do skór, który zastąpi zwykłe mydło. Wskazany będzie też tłuszcz, który odżywia skórę i chroni przed powstawaniem pęknięć, przez co ta nie chłonie tyle wody. Tego preparatu najlepiej używać w sezonie jesień-zima, gdy buty skórzane są wystawione na najgorsze warunki atmosferyczne. Przyda się również wzmacniający kolor, nabłyszczający i odżywiający skórę krem z pigmentem na bazie wosku.

Dla zaawansowanych

Jeśli pragnie się posiadać buty, którym absolutnie niczego nie brakuje i nawet po kilku sezonach będą wyglądać idealnie, to poza wszystkimi powyżej opisanymi zabiegami i środkami, trzeba uzbroić się jeszcze w renowator, czyli bezbarwny krem uwalniający skórę od wszystkich szkodliwych preparatów i silikonu. Wskazany jest też impregnat, zabezpieczający przed wnikaniem wilgoci, błota i brudu w strukturę skóry. Najlepiej sprawdza się zimą, gdy śnieg, sól i piach mogą trwale zniszczyć buty skórzane.

Recommended For You

About the Author: lapy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *