«

»

lip 04

Jak działa radio?

kuchnia14
W porównaniu do innych, nowoczesnych urządzeń, radio wydaje się być już przestarzałym sprzętem. Jednak nie do końca wiadomo, jak to urządzenie działa. Nie może to być przecież takie trudne. W końcu radio powstało 120 lat temu i nie może być już uznawane za nowoczesną, a tym bardziej skomplikowaną technologię. Przecież każdy ma w swoim domu radio kuchenne lub łazienkowe.

Wyłapuje fale radiowe

Najprościej można powiedzieć, że radio wyłapuje fale radiowe. Jednak co to tak naprawdę znaczy? W jaki sposób dźwięk zamienia się w falę radiową? Co powoduje, że znowu zaczyna być dźwiękiem?

Różne częstotliwości

Fale radiowe to promieniowanie elektromagnetyczne o konkretnych częstotliwościach: od 3 kHz do 3 Thz. Światło również jest promieniowaniem elektromagnetycznym, ale jego fala ma inną długość. Za pomocą promieniowania można przesyłać różnego rodzaju informacje, na przykład: dźwięk, obraz, rozkaz aktywacji urządzenia, na przykład sterowanego radiem samochodziku.

Odbierają tylko określone fale

Radioodbiorniki, o których jest tutaj mowa, czyli radia służące na przykład do odbierania Trójki, są sprzętami wykonanymi po to, aby odbierać fale z określonego przedziału i o konkretnej długości, a następnie przetwarzania ich na dźwięk.

Należy podłączyć zasilanie do anteny

System nadajników i odbiorników, funkcjonuje, w uproszczeniu, w następujący sposób. Jeżeli do anteny podłączymy zasilanie, to poruszające się w niej elektrony, rozpoczną wytwarzanie pola elektromagnetycznego. Jeśli w jego obszarze będzie znajdować się druga antena, to w niej też zacznie płynąć prąd.

Dźwięk zamienia się w falę

Aby pojąć działanie radia, należy zrozumieć, że dźwięk zamienia się w falę, a następnie znowu w dźwięk. Należy zrozumieć w jaki sposób się to dzieje.

Modulowanie fal

Gdy przyłoży się zasilanie do anteny, to wytworzy się falę radiową, jednak będzie to wyłącznie pozbawiony sensu szum. Jest to jednak właściwy punkt wyjścia. Wystarczy włączyć i wyłączyć zasilanie, aby uzyskać możliwość nadawania alfabetem Morse’a. Jeżeli zacznie się zmieniać falę, na przykład bawiąc się amplitudą albo częstotliwością, to zaczniemy słyszeć inne dźwięki.

Sprawdź stronę https://eissound.pl/ – radio kuchenne.

Końcowy efekt

Wystarczy znaleźć częstotliwość, na której nadawana jest nasza audycja i już przechwycona fala zostanie złapana przez demodulator oraz przetworzona na falę akustyczną przez głośnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>